Mieszkańcy Kotli oraz Związku Gmin Zagłębia Miedziowego są informowani o konieczności prawidłowego pozbywania się przeterminowanych leków. Weryfikacja zasad segregacji odpadów, wraz ze wzrostem świadomości na temat niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym składowaniem medykamentów, staje się kluczowa. W artykule przedstawione zostaną lokalizacje, w których można bezpiecznie oddać nieaktualne lekarstwa, a także zasady postępowania w tej kwestii.
Wyrzucanie przeterminowanych lekarstw do zwykłego kosza lub spłukiwanie ich w toalecie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale także niebezpieczne dla środowiska. Substancje chemiczne zawarte w lekach mogą zanieczyszczać gleby i wody, co w dalszej perspektywie wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt. Oczyszczalnie ścieków często nie radzą sobie z takimi związkami, co zwiększa ryzyko tworzenia oporności bakterii na leki, a to już stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Aby umożliwić odpowiedzialne pozbywanie się przeterminowanych medykamentów, na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego wyznaczone zostały specjalne lokalizacje. Mieszkańcy mogą oddać leki w takich miejscach jak apteki czy Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Na listę dostępnych punktów w Kotli i okolicach wchodzą m.in. apteka „Medi” w Kotli oraz kilka aptek w pobliskich miejscowościach. Dodatkowo, pięć PSZOK-ów umożliwia pozbycie się wszelkich odpadów komunalnych, w tym leków, baterii, czy sprzętu elektronicznego.
Warto zadbać o to, aby w domu miał powstać specjalny pojemnik na nieaktualne leki. Zgromadzone w ten sposób medykamenty można w każdej chwili przekazać do apteki lub PSZOK-u, co znacząco ułatwi proces ich utylizacji. W ten sposób, podejmując drobne kroki, mieszkańcy Kotli mogą realnie przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy jakości życia w najbliższej okolicy.
Źródło: Urząd Gminy Kotla
Oceń: Bezpieczne pozbywanie się przeterminowanych leków w Kotli i okolicy
Zobacz Także