UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kotla - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

100 lat obecności kobiet w Policji: Historia i osiągnięcia


W 2025 roku przypada okrągła rocznica 100-lecia powołania kobiet do służby w Policji. Wydarzenie to jest związane z decyzją ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego, który 26 lutego 1925 roku polecił utworzenie policejnej służby kobiecej. Początek działalności policji kobiecej wiązał się z organizacją specjalnych kursów szkoleniowych, w których wzięło udział 30 kobiet. W ciągu minionego stulecia, poprzez różnorodne zmiany i wyzwania, służba ta zyskała na znaczeniu i prestiżu zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Historia policji kobiecej w Polsce rozpoczęła się w 1925 roku, kiedy to w Komendzie Głównej Policji rozpoczęły się pierwsze szkolenia dla kobiet. Początkowo, ich zadania koncentrowały się głównie na zwalczaniu przestępczości związanej z nierządem i handlem ludźmi. Uczestniczki kursu, mimo trudności, zyskały uznanie jako profesjonalistki i stopniowo zaczęły pełnić funkcje na różnych posterunkach, w tym w miastach takich jak Warszawa i Łódź. Ich praca, często trudna i wymagająca, przyczyniła się do budowania struktury i reputacji policji kobiecej w Polsce.

W miarę upływu lat, wymagania i liczba kobiet w policji rosły. Z biegiem czasu wprowadzano nowe kursy i programy szkoleniowe, co pozwalało na wzmocnienie struktur i zwiększenie efektywności działania policji kobiecej. Współczesne osiągnięcia kobiet w Policji są rezultatem ich ciężkiej pracy oraz determinacji w pokonywaniu przeszkód, które zyskują coraz większe uznanie i docenienie w społeczeństwie. Dziś liczba osób zatrudnionych w Policji przekracza 38 tysięcy, z czego ponad 20 tysięcy to policjantki, co pokazuje, jak daleko udało się zajść w drodze do równości i profesjonalizmu w tej ważnej służbie społecznej.

Źródło: Policja Głogów


Oceń: 100 lat obecności kobiet w Policji: Historia i osiągnięcia

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:13


Zobacz Także