Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Aktualności

31 maja w Polsce i na świecie obchodzony jest Dzień Bociana Białego.

31.05.2020 / 10:52 /
kategoria: Przyroda

Powszechnie znany i lubiany ptak o białym upierzeniu z czarnymi lotkami oraz długimi czerwonymi nogami i dziobem. W Polsce zamieszkuje co czwarty bocian na świecie. Przemierza tysiące kilometrów, aby kilka miesięcy później dokładnie wrócić w to samo miejsce. Ciekawostki o bocianach

31 maja w Polsce i na świecie obchodzony jest Dzień Bociana Białego.

Bocian ciekawostki


1. Ptak ten posiada szczególny status na Białorusi. Przez wielu uważany jest za nieoficjalny symbol. Białorusini uważają bociana za świętość. Zgodnie z istniejącą legendą dawniej miał on być człowiekiem. Pewnego dnia otrzymał od Boga worek z wężami, który miał wrzucić do dołu. Człowiek nie wiedział co znajduje się wewnątrz otrzymanego pakunku. Mimo zakazu postanowił sprawdzić co jest jego zawartością. Węże wykorzystały okazję i uciekły. Bóg postanowił ukarać człowieka i zamienił go w bociana.


2. Białorusini są przekonani, że bociany zakładają swoje gniazda jedynie na dachach domów dobrych ludzi.


3. W 2013 roku egipska policja aresztowała bociana pod zarzutem szpiegostwa. U ptaka dostrzeżono urządzenie, które według służb mogło być aparatem, a nawet bombą. Po dokładniejszej analizie okazało się, że to jedynie nadajnik mający na celu śledzić migrację bociana.


4. Największe osobniki osiągają nawet 120 cm wzrostu. Rozpiętość skrzydeł przekracza 2 metry.


5. Bociany mają dość szczególny sposób na termoregulację swojego organizmu. Kontrolują go poprzez wypróżnianie się na własne nogi. Wilgotne odchody przyklejają się do nóg i parują. Poprzez ten proces ochładzają swoje ciało.


6. Europejska Bociana Wieś znajduje się w Polsce. A dokładniej na Dworze Pentowo na Podlasiu. Bociany założyły tam blisko 40 gniazd.


7. Bocianie gniazda zakładane są zazwyczaj na wysokości 10 - 20 metrów nad ziemią. Ich średnica waha się w zakresie od 90 do 200 cm.


8. Średnia długość życia tych ptaków szacowana jest na 8-9 lat. Zdarzają się jednak przypadki przekroczenia trzydziestki.


9. Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody od 2003 roku obchodzimy Dzień Bociana Białego. Przypada on na 31 maja i ma na celu spopularyzować wiedzę o tych ptakach.


10. Ciało dorosłego osobnika osiąga długość od 55 do 160 cm. Cechą charakterystyczną są długie nogi, szyja i dziób. U zdecydowanej większości dominującym kolorem upierzenia jest biel i czerń. Podczas lotu ich głowa, szyja i nogi są wyciągnięte. Bociany posiadają krótkie ogony. Ich waga waha się w zakresie od 1,3 do 9 kg.


11. Wraz z pogorszeniem warunków pogodowych i skróceniem długości dnia bociany uciekają do ciepłych krajów. Ptaki te zimują w południowej Afryce. Pokonanie trasy ośmiu tysięcy kilometrów zajmuje im około czterech miesięcy. Każdego dnia są w stanie pokonać 200 km.


12. We wsi Stubno na Podkarpaciu w 2004 roku wzniesiono pierwszy pomnik bocianów w Polsce.

 

ŹRÓDŁO: https://rzucijedz.pl/

 Fot. Chociemyśl