NOTICE: [8] Trying to access array offset on value of type null - /home/web018/web/application/controllers/templates/culture/grupy.php:48
Ochotnicza Straż Pożarna w Grochowicach | Kotlactive

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Grupy społecznie Gminy Kotla

Ochotnicza Straż Pożarna w Grochowicach

Ochotnicza Straż Pożarna jest stowarzyszeniem niosącym pomoc i ratunek społeczeństwu. Jednostka powstała w 1948 roku. Jej założycielami byli Jan Dutkiewicz i Jan Kawulonek. W skład pierwszego zarządu wchodzili także Zenon Durczak i Eugeniusz Sienkiewicz.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grochowicach

Aktualnie jednostka liczy 25 członków, w tym 2 wspierających i 3 honorowych.
Od 2016 roku w skład Zarządu wchodzą:
Prezes- Sebastian Machajek
Naczelnik – Piotr Kwiatkowski
Gospodarz – Józef Machajek
Skarbnik – Krzysztof Kwiatkowski
Sekretarz – Adam Jasinowski


Budynek remizy w 1948 roku zastano w dobrym stanie. Znajdowały się w nim: wóz konny, motopompa i sikawka ręczna.
Początkowo strażacy nie tyko gasili pożary, ale służyli społeczeństwu biorąc udział w akcjach społecznych na rzecz wsi, organizowali zabawy ludowe, a uzyskany z nich dochód przeznaczano na bieżące potrzeby jednostki.

W 1984 roku strażacy otrzymali pierwszy samochód marki ŻUK. Nastąpiła również przebudowa remizy w zakresie wykonania wejścia od strony ulicy, ułatwiając wjazd samochodu. W tym czasie wymieniono też częściowo dachówkę.
Drugi samochód, także ŻUK, pozyskany został z pomocą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie w 1989 roku. Służył jednostce 21 lat dzięki wyjątkowej dbałości o niego przez druha Michała Serediuka.
Strażacy brali czynny udział w działaniach przeciwpowodziowych przy powodzi stulecia w 1997 roku oraz w 2010 roku. Pracowali przy umacnianiu wałów i w akcjach ratujących mienie i życie ludzi.
Ochotnicy powagą swego munduru dodają honoru świętom parafialnym, jak również corocznie angażują się przy organizacji  Stachuriady.
Pożar lasu w okolicach Grochowic w 2007 roku uzmysłowił potrzebę pozyskania samochodu ze zbiornikiem wodnym. I tak zrodziła się koncepcja rozbudowy remizy.

W 2011 roku ostatecznie podjęto uchwałę o rozbudowie remizy i pozyskaniu środków na ten cel. Pomysł zyskał aprobatę druhów, a także życzliwość ze strony Wójta Gminy Kotla – Pana Łukasza Horbatowskiego. Przebudowa remizy poprawiła jej stan techniczny i zwiększyła powierzchnię użytkową. Przy realizacji zadania nastąpiło zintegrowanie wielopokoleniowe strażaków ochotników oraz wolontariuszy. Wszyscy podjęli się wykonania prac nieodpłatnie.

W 2013 r. przy wsparciu wójta Łukasza Horbatowskiego pozyskano z Gminy Głogów samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR 266, który umożliwił prowadzenie akcji gaśniczych jednostce OSP.

W 2017 r. dzięki realizacji projektu przez Panią Barbarę Kobiela przy 3 jednostkach OSP Gminy Kotla, w tym jednostce OSP Grochowice zostały utworzone Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Wśród druhów są członkowie honorowi i wspierający. Do grona członków honorowych należą: Michał Serediuk, Piotr Rzepka i Czesława Kozłowska, do grona członków wspierających należą: Barbara Kobiela, Lidia Zwarycz.

Ochotnicza Straż Pożarna Grochowice
Grochowice 105

67-240 Kotla
KRS: 0000063645

Ochotnicza Straż Pożarna w Grochowicach